• Pazar 26 ° / 15 ° Güneşli

KOCAELİ’NİN FINDIK BAHÇELERİNDE ISLAH ÇALIŞMASI BAŞLIYOR

Fındık üretimin en fazla olduğu ilçelerimizde ıslah çalışması başlıyor.

Vali Seddar Yavuz'un talimatları doğrultusunda hazırlanan ‘Kocaeli Özelinde Fındık Bahçeleri Islah Çalışması’ projesi kapsamında İl Tarım Müdürlüğü’nde proje öncesi ön değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Projeye son halini vermeden ve Vali Yavuz’a sunulmadan önce gerçekleştirilen toplantıda konunun tüm tarafları dikkatlice dinlendi.

İlimizdeki fındık üretiminin sorunlarının tüm yönleri ile ele alındığı toplantıya, Vali Seddar Yavuz, Vali Yardımcısı ALİ Ada, İl Tarım ve Orman Müdürü Yüksel Çil, İl Müdür Yardımcısı Aykut Sami Ünal, Şube Müdür Vekili Şener Atak, Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık Dairesi Başkanı Numan Balaban, Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Koç, İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, Kandıra Ziraat Odası Başkanı Erdal Çetin, Kartepe Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Türker, Gölcük Ziraat Odası Başkanı Bekir Çanakçı ve Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Şube Müdürü Temel Fidan katıldı.

Proje paydaşlarına Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce detaylı bir sunum gerçekleştirildi. Kandıra, İzmit, Kartepe, Gölcük ve Başiskele’de bulunan fındık bahçelerinde verimi yükseltmek için yapılacak eylem planı paylaşıldı. Tüm tarafların aktif katılım sağladığı proje ön toplantısında özellikle toprak analizi, gübreleme, budama ve ilaçlamanın nasıl yapılacağı ay ay, gün gün planlandı. Sahada çalışacak ekibin eğitimi ve planlanması çalışmalarının ın ardından faaliyete geçilecek. İzmit Ziraat Odası Başkanı Yusuf Karaaslan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Projenin başta fındık üreten çiftçilere daha sonra Kocaeli'deki tarım camiamıza yeni umutlar getirmesini dileriz” dedi.