Anahtar Kelimeler: yasağı duyan aşıya koştu
  • Pazartesi 31.4 ° / 18.2 ° Bulutlar
  • Salı 30.7 ° / 16.7 ° kırık bulutlar
  • Çarşamba 20.7 ° / 14.5 ° kırık bulutlar

YASAĞI DUYAN AŞIYA KOŞTU

Koronavirüs salgını dünyayı tehdit etmeye devam etse de insanlar aşılara şüpheci ve tedirgin bir şekilde bakıyor, bu nedenle de aşı yaptırmaya yanaşmıyor. Bu yaklaşımda olan insanlar dünyanın her tarafında olduğu gibi Türkiye’de de mevcut. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşı olmaya yanaşmayanların aşılanmasını sağlamak için aşı olduklarına ya da negatif corona virüsü testlerinin olduğuna dair belgesi olmayan kişilere kısıtlamalar getirilebileceğini söylemişti. Bu açıklama sonrası 900 binden fazla kişinin aşı randevusu için müracaatta bulunduğu öğrenildi. Benzer bir söylemin Türkiye’de de dillendirilmesi söz konusu olacak mı, yani aşı yaptırmayanlara kısıtlama getirilebilir mi henüz bilinmiyor ancak ihtimal dahilinde.

Fransa’da aşı randevusu almak için en yaygın kullanılan internet sitelerinden biri olan Doctolib’in başında bulunan Stanislas Niox-Chateau, RMC radyosuna yaptığı açıklamada cumhurbaşkanının açıklamasının ardından aşı yaptırmak isteyenlerin sayısının rekor bir şekilde arttığını dile getirdi.

Niox-Chateau, “Doctolib’e sadece birkaç dakika içinde 7.5 milyon bağlantı gerçekleşti. 900 binden fazla Fransız dün aşı randevusu aldı; bu en çok aşı randevusu alınan 11 Mayıs’taki rekorun iki katı” dedi.

Macron dün restoran, sinema veya tiyatro gibi çok sayıda kişinin bulunduğu yerlere girebilmek için sağlık kartının gerekli olacağını açıkladı.

Aynı zamanda sağlık kartının Ağustos’un başından itibaren uzun mesafe yolculuklarda trenlere ve uçaklara binmek için de gerekeceğini söyleyen Macron yaz sezonu başlarken insanları aşı olması için teşvik etmeye çalışıyor.

Fransa’da Delta varyantı nedeniyle vakalardaki artış ve aşılamadaki yavaşlama hükümetin salgına karşı izlediği politikaları gözden geçirmesine yol açtı.